Czy kiedykolwiek odwiedziłeś/aś Japonię? Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapraszamy Cię do „podróży w filiżance herbaty” i zostania fanem intensywnie parzonej japońskiej zielonej herbaty Fukamushi cha.
Co to jest Fukamushi cha?
Fukamushi cha to rodzaj zielonej herbaty parzonej w mieście Kakegawa w Japonii. Nazwa ta znacza dosłownie „głęboko parzoną herbatę”, co po japońsku zapisuje się jako: 深蒸し茶. Jest to zielona herbata, która przechodzi znacznie dłuższy niż normalnie proces parzenia, co zmienia jej profil sensoryczny i jednocześnie zmienia chemię herbaty.
Fukamushi cha: sprzymierzeniec zdrowia
Herbata poddawana jest dłuższemu niż zwykle procesowi parzenia (proces stosowany w celu powstrzymania utleniania). Ten dłuższy niż zwykle proces powoduje rozpad włókien liści herbaty, w wyniku czego powstają suche, połamane nitki i mętny, głęboko zielony napój z dużą ilością zawieszonych cząstek, co jest naturalne ze względu na sposób przetwarzania.
W ten sposób, dzięki parzeniu herbaty z liści Fukamushi cha, można łatwiej wydobyć zdrowotne związki, takie jak beta-karoten, witamina E, katechiny i L-teanina. Ta wyjątkowa zielona herbata jest nie tylko pyszna, ale również zapewnia ważne korzyści zdrowotne! Jeśli jeszcze nie próbowałeś, nie przegap tego!
Ministerstwo Rolnictwa miasta Kakegawa przeprowadziło badania, które potwierdzają, że mieszkańcy tego miasta mają najniższy odsetek zgonów z powodu raka w porównaniu z innymi miastami o populacji ponad 100 tys. mieszkańców (w Japonii). Jest to powód bardziej niż interesujący, aby włączyć do diety ten rodzaj herbaty, jeśli jesteś zainteresowany dbaniem o swoje zdrowie.
Jest to rodzaj naturalnego „nawozu”
Każdej jesieni rolnicy z Kakegawa ścinają trawę chagusaba i suszą ją na słońcu w belach lub wiązkach. Gdy trawa wyschnie, tnie się ją na mniejsze kawałki i umieszcza w bruzdach między rzędami krzewów herbacianych. Proces ten wymaga dodatkowej pracy ręcznej przy tradycyjnej uprawie herbaty, ale jako korzyść zapewnia większą bioróżnorodność w regionie i produkcję herbaty wyższej jakości.
Inną osobliwością herbaty Fukamushi (oprócz szczególnego procesu parzenia) jest to, że liście, z których jest wytwarzana, uprawia się tradycyjną metodą. W niewielu miejscach w Japonii nadal stosuje się tę tradycyjną metodę uprawy, ponieważ wiele pastwisk zostało zlikwidowanych. Z tego powodu krajobraz w Shizuoka jest inny niż wszystkie, co czyni go bardzo wyjątkowym.
W 2013 roku metoda uprawy chagusaba w Shizuoka została uznana za Globalnie Ważny System Dziedzictwa Rolniczego (GIAHS). GIAHS to program ustanowiony w 2002 roku przez FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) w celu zachowania i podtrzymania tradycyjnych kultur i kultur rolniczych, a także krajobrazów, które podupadają z powodu skutków globalizacji, degradacji środowiska i rosnącej populacji.