Odmładza, regeneruje wątrobę, pomaga schudnąć, chroni przed rakiem- to tylko niektóre zalety czerwonej herbaty. Ten napój o specyficznym ziemistym smaku to prawdziwy eliksir zdrowia i urody. Ze względu na swój specyficzny aromat, nie jest lubiana przez wszystkich.
Jeśli nie smakuje Ci klasyczna czerwona herbata, sięgnij po taką z kawałkami owoców, na przykład grejpfruta. Jest pyszna, a jej smak jest zdecydowanie lepszy.
Dlaczego czerwona herbata jest taka zdrowa?
Zawiera ona niezwykłe wręcz bogactwo składników aktywnych. Znajdziemy w niej garbniki; alkaloidy; aminokwasy; mikroelementy; witaminy A, B, C i E oraz teinę, która działa podobnie do kofeiny, ale łagodniej i dłużej.
Czerwona herbata poprawia pamięć, ma właściwości oczyszczające i moczopędne, normalizuje ciśnienie krwi, korzystnie wpływa na pracę wątroby. Ze względu na dużą zawartość cynku wpływa korzystnie na stan skóry- łagodzi świąd skóry alergicznej i pomaga przy trądziku. Ze względu na sporą zawartość wapnia i fluoru chroni przed próchnicą i pomaga wzmacniać kości. Usprawnia również metabolizm, co sprawia, że jest szczególnie chętnie pijana przez osoby odchudzające się. Napój ten reguluje wydzielanie żółci i przyspiesz przekształcanie tłuszczów w energię. A zawarte w nim substancje aktywują enzymy wpływające korzystnie na metabolizm tłuszczu, dzięki czemu zmniejsza się jego ilość w tkance podskórnej.
Mimo licznych zalet tego napoju należy pamiętać, że obecne w herbacie flawonoidy, mogą powodować zaburzenia we wchłanianiu żelaza. Z tego powodu małe dzieci, kobiety w ciąży oraz wegetarianie powinni unikać popijania posiłków mocnym naparem herbaty- dotyczy to nie tylko tej czerwonej, ale również zielonej i czarnej. Nie należy nią też popijać leków zawierających żelazo. Ponadto niewskazane jest łączenie herbaty z mlekiem, ponieważ utrudnia ona trawienie jego białek.
Jak parzyć czerwoną herbatę?
Podobnie jak w przypadku zielonej herbaty, napar z pierwszego parzenia czerwonej działa pobudzająco, natomiast z drugiego i kolejnych- uspokajająco. Na jedną filiżankę bierzemy jedną niepełną łyżeczkę suszu herbacianego, zalewamy go wodą o temperaturze około 95 stopni i zaparzamy pod przykryciem do 5 minut.
Wystarczy już jedna filiżanka dziennie, aby odczuć dobroczynne działanie tej półfermentowanej herbaty.
źródło: Tygodnik 24 – portal ogólnotematyczny