Co to jest czerwona herbata?
Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest jednoznaczna. To, co w naszej szerokości geograficznej nazywamy klasyczną herbatą czarną, przez Chińczyka może być określone właśnie jako herbata czerwona! I na odwrót – nasza „czerwona herbata” może w Azji funkcjonować jako czarna. Dzieje się tak dlatego, że kraje europejskie zupełnie inaczej niż azjatyckie definiują kolor herbaty. Różnice pojawiają się już na etapie tego, co bierzemy pod uwagę określając kolor. Bo też, czy mamy na myśli barwę suchych liści przed zaparzeniem, czy też kolor naparu? Te kwestie nie są ujednolicone globalnie.
Na przykład herbata pu-erh, która jako pierwsza przychodzi nam na myśl w kategorii herbat czerwonych, jest tak nazywana tylko w niektórych europejskich krajach. Dla Chińczyków zaś pu-erh, herbata nazywana „smoczą”, to raczej herbata czarna, albo nawet osobna kategoria, bez przypisanego koloru.
Czy oolong jest herbatą czerwoną? Absolutnie nie! Mimo że w niektórych miejscach można spotkać się z tą (błędną!) kategoryzacją, oolong zdecydowanie bardziej pasuje do herbat turkusowych bądź nefrytowych.
A co z rooibosem? Ten napar faktycznie ma czerwony kolor, jednak… nie ma nic wspólnego z herbatą!
Czy czerwona herbata to pu-erh?
Prawdopodobnie szukając odpowiedzi na pytanie o to, na co pomaga czerwona herbata, miałaś na myśli najpopularniejszą obok klasycznej czarnej, zielonej i białej – herbatę pu-erh. Pu-erh to herbata potocznie zwana czerwoną, o charakterystycznym, ziemistym i esencjonalnym smaku. Jest to herbata mająca szereg pozytywnych właściwości, które wspierają zdrowy styl życia.
Na co pomaga czerwona herbata?
Pu-erh to czerwona herbata półfermentowana. Zawiera związki mineralne, mikroelementy, witaminy – a to tylko niewielka część bogatej listy składników! Z tego względu ma szczególne działanie przyspieszające metabolizm i regulujące pracę układu pokarmowego. Wspomaga także obniżanie poziomu cholesterolu – jest więc sprzymierzeńcem osób cierpiących na miażdżycę i nadciśnienie. Zawiera substancje spowalniające proces starzenia się. Łagodzi objawy stresu i przemęczenia. Wspiera walkę z chorobami cywilizacyjnymi. Wszystkie te jej dobroczynne właściwości są ogromnie ważne, ale niewątpliwie najbardziej gorącym tematem jest wpływ czerwonej herbaty na odchudzanie.
Czy czerwona herbata odchudza?
Na pozbycie się kilogramów, które uważamy za zbędne, ma wpływ kilka czynników. Odchudzanie to zmiana podejścia do jedzenia, napojów, ruchu i ćwiczeń, a także sposobu spędzania czasu. To zmiana całego sposobu myślenia. Jeśli jesteś na początku lub w trakcie tego niesamowicie trudnego i czasochłonnego procesu – wiesz, że liczy się każdy szczegół. Jednym z takich szczegółów jest herbata, która oczywiście nie wykona całej pracy za Ciebie, ale z pewnością Cię wesprze! Czerwona herbata korzystnie wpływa na obniżenie poziomu glukozy we krwi – dzięki temu spalanie tkanki tłuszczowej będzie bardziej efektywne. Stabilny, właściwy poziom glukozy we krwi nie tylko motywuje do dalszego dbania o siebie poprzez przyspieszenie efektów, ale także chroni przed cukrzycą, dbając o zdrowie.
Jaką herbatę pu-erh wybrać?
Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje czerwonej herbaty pu-erh.
– Sheng („raw” – surowa) – to herbata, w której zachodzą naturalne procesy starzenia. Jej odmiana „green” (zielona) charakteryzuje się tym, że jej liście zostały poddane fermentacji mikrobiologicznej tylko w niewielkim stopniu lub wcale, zaś w odmianie „aged” (wiekowej) procesów fermentacji nie wspomaga się w ogóle, zachodzą one naturalnie, przez wiele lat.
– Shou („ripe” – dojrzała) – poddaje się ją kontrolowanej fermentacji mikrobiologicznej, dzięki czemu proces starzenia herbaty zostaje przyspieszony.
Oprócz klasycznego, liściastego suszu pu-erh występuje też często w formie tradycyjnych, sprasowanych gniazdek lub dużego „ciastka”. Jest to idealny wybór herbaty na prezent, zarówno dla osoby rozpoczynającej przygodę z herbatą czerwoną pu-erh, jak i dla konesera.
A co z aromatyzowaną herbatą pu-erh? Na rynku dostępne są dobre jakościowo mieszanki herbaty pu-erh z oolongiem, albo po prostu kompozycje pu-erh i starannie dobranych dodatków: kandyzowanych egzotycznych owoców, płatków bławatka i nagietka, żurawiny, imbiru, czy też mięty.
Gdzie kupić czerwoną herbatę?
Bez względu na to, którą wybierzesz – klasyczną, sprasowaną, a może aromatyzowaną – zadbaj o to, by herbata pochodziła z dobrego, sprawdzonego źródła. Taką gwarancję da Ci dobra herbaciarnia z tradycją, jaką jest Five o’clock.