Jak parzyć herbatę liściastą? Najlepsze sposoby
Dzisiejsza popularność wysokiej gatunkowo kawy i moda ma różne alternatywne sposoby jej parzenia, nie zmienia faktu, że to właśnie właściwe parzenie herbaty uważa się za sztukę i rytuał. Odpowiednio zaparzona i zaserwowana z dbałością herbata liściasta pomaga odciąć się od zgiełku codzienności i przełączyć na tryb relaksu. Filiżanka kojącej nerwy i aromatycznej herbaty to doskonały sposób na umilenie sobie jesiennych wieczorów.
Czas na herbatę – o czym pamiętać parząc herbatę
Herbata to napój, który warto przygotowywać z odpowiednim pietyzmem. Dzięki temu można wydobyć z niej pełnię smaku i aromatu. Niezależnie od tego czy będą to herbaty liściaste, czy też herbaty ziołowe należy zaparzyć je zgodnie ze sztuką, w przeciwnym wypadku nie osiągnie się oczekiwanych rezultatów.
Na smak herbaty wpływają:
- temperatura wody,
- czas parzenia,
- rodzaj użytych liści i ich gramatura,
- metoda parzenia.
Przy większości rodzajów herbaty do zaparzenia 100 mililitrów naparu wystarczy 1 gram liści. Liście herbaty powinny parzyć się nie dłużej niż trzy minuty, czas ten jest zależny od konkretnej mieszanki. Zbyt krótki czas parzenia nie da odpowiednich rezultatów, z kolei przeciągnięte parzenie może powodować, że napar będzie gorzki i zbyt mocny. Dzieje się tak dlatego, że przy dłuższym parzeniu z liści herbaty uwalniane są garbniki, odpowiedzialne za gorycz.
Pamiętajmy, że to liście zalewamy wodą, nigdy odwrotnie. Po zaparzeniu herbaty liściastej przelewamy ją do filiżanek lub też do innego dzbanka, tak aby przerwać proces parzenia. Można też wyciągnąć z dzbanuszka specjalny pojemnik lub sitko na zaparzone liście.
Herbata liściasta, polecane naczynia do parzenia i podania
Ciekawostką, o której wie niewiele osób jest fakt, że naczynie, w którym parzy się wszelkiego rodzaju herbaty liściaste,nie powinno być zimne. Dzięki wcześniejszemu ogrzaniu dzbanka do herbaty aromat i smak naparu są pełniejsze. Warto pamiętać o tej zasadzie, efekty będą zaskakujące.
Aby herbata liściasta, albo herbata ziołowa mogła oddać swój smak i aromat, powinna mieć możliwość rozwinięcia liści, na to z kolei potrzeba przestrzeni. Dobrze jest, aby nie używać do zaparzenia dużej ilości herbaty niewielkiego zaparzacza – liście będą w nim ściśnięte, a parzenie nieefektywne. Nawet jeśli napar będzie intensywny, smak i aromat takiej herbaty mogą być płaskie i bez wyrazu. Dobrze sprawdzają się za to większe sitka albo dzbanki, w których podczas zaparzania liście herbaty mogą swobodnie rozwinąć się i oddać pełnię smaku i aromatu.
Ciepło, cieplej, gorąco – jak dobrać odpowiednią temperaturę do zaparzenia herbaty
Dobranie odpowiedniej temperatury parzenia herbaty jest sprawą indywidualną. W przypadku herbat dobrej jakości kupionych w specjalistycznym punkcie jak sklep z kawą i herbatą https://www.sklepsegafredo.pl/ informacja o zalecanym czasie, temperaturze wody i innych ważnych elementach parzenia powinna być podana indywidualnie przy każdej mieszance herbaty.
Jest kilka zasad podstawowych, których warto przestrzegać. Czarną herbatę parzyć należy w wodzie o temperaturze pomiędzy około 95 stopni Celsjusza. Z kolei herbata liściasta zielona wymaga chłodniejszej wody, do 80 stopni Celsjusza w przypadku herbat chińskich, i nawet 65 stopni w przypadku mieszanek japońskich.
Dobrym sposobem, na sprawdzenie, czy woda jest odpowiednio ciepła, jest obserwowanie liści i koloru naparu. Dobrze dobrana temperatura wody sprawia, że po zalaniu liście od razu puszczają kolor i napar szybko zabarwia się.
Sztuka parzenia herbaty jest odkrywana na nowo, a smak wyjątkowych mieszanek doceniany przez świadomych konsumentów. Herbaty liściaste i dobrej jakości herbaty ziołowe dzięki odpowiedniemu zaparzeniu rozpieszczają zmysły. Warto poświęcić dłuższą chwilę, aby przygotowywana herbata mogła osiągnąć pełnię smaku i aromatu.
Produkcja herbaty
Do produkcji herbaty należy używać odzieży przystosowanej do kontaktu z żywnością. Odzież do produkcji herbaty znajdziesz tutaj.