Pigwa to owoc ziarnkowy, znany ze swojej złoto żółtej barwy i przyjemnego, intensywnego aromatu. Według żydowskich wierzeń to właśnie ten owoc skusił Ewę w rajskim ogrodzie. W miąższu pigwy znajdują się liczne pestki. Owoce pochodzą z Kaukazu i Zakaukazia, jednak obecnie najwięcej zbiera się ich w Uzbekistanie.
Sezon na pigwę trwa późną jesienią, od października do połowy listopada. W 100 gramach owocu, znajdziemy 2 gramy błonnika, a także 183 miligramy potasu.
Pigwa a pigwowiec
Pigwa jest drzewem, a jej owoce są wielkości jabłka. Natomiast pigwowiec to krzew, który daje małe, drobne owoce (rozmiarem przypominają śliwki). Nie można mylić tych dwóch roślin! W Polsce bardziej popularny jest pigwowiec, ponieważ jego uprawa jest mniej wymagająca.
Jak przechowywać pigwę
Owoce pigwy mają bardzo delikatną skórkę i łatwo można je uszkodzić. Właśnie dlatego nie powinniśmy ich niczym przygniatać. Pigwa dobrze znosi chłód, owoce przechowywane w niskiej temperaturze wytrzymają nawet kilka miesięcy.
Więcej ciekawostek o pigwie, znajdziesz na: https://www.kaufland.pl/asortyment/produkty-spo%c5%bcywcze/owoce/owoce-ziarnkowe/pigwy.html.
Pigwa – przepisy
Surowa pigwa ma gorzki smak, dlatego najlepiej wykorzystać ją do domowych przetworów. Ze względu na dużą zawartość pektyn, owoce pigwy posiadają właściwości żelujące i obrze nadadzą się do dżemów, galaretek, konfitur, syropów i soków. Podaje się ją czasem jako dodatek do orientalnych dań z cielęciny czy jagnięciny. Przy przetwarzaniu pigwy musimy się uzbroić w ostry nóż, ponieważ owoce są bardzo twarde.
- Sok z pigwy – idealnie nadaje się na zimę do herbaty. Aby go przyrządzić należy odpowiednio przygotować owoce, pokroić je w ćwiartki, usunąć gniazda nasienne, a następnie zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Taki przecier trzeba włożyć do litrowego słoika, zasypać cukrem i przykryć z wierzchu gazą. Po kilku dniach będziemy mogli odlać sok do butelek i słoiczków, które następnie trzeba gotować przez 5-10 minut.
- Syrop z pigwy – postępujemy tutaj podobnie jak w przypadku soku, jednak zasypane owoce odstawiamy jedynie na dwa dni i mieszamy je rano, i wieczorem. Nie odlewamy płynu. Taki syrop wzmacnia odporność i zapobiega przeziębieniom.
- Dżem z pigwy – w tym przepisie pokrojone owoce pigwy, musimy nie tylko zasypać cukrem (wystarczy 1 szklanka na 2 kg owoców), ale również zalać wodą. Taką miksturę trzeba gotować przez ok 50 min. na średnim ogniu. Dżem możemy zawekować i przechowywać przez 2 lata w chłodnym, zacienionym miejscu.
- Konfitura z pigwy – przygotowanie konfitury przypomina robienie dżemu, jednak powinniśmy użyć większej ilości cukru (nawet 1 kg na 2 kg owoców).