Zielona herbata i yerba mate cieszą się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie z uwagi na liczne korzyści dla zdrowia. O zielonej herbacie mówi się, że stanowi sekret długiego życia i przedłużania młodości. Natomiast yerba mate jest szczególnie ceniona za właściwości pobudzające. Ma pozytywny wpływ na przemianę materii, przez co jest bezcenna dla osób chcących zrzucić nadprogramowe kilogramy. Sprawdź czy napar z zielonej herbaty i yerba mate do napojów będą też napojami dla Ciebie!
Zielona herbata — co wypada o niej wiedzieć?
Herbata zielona, znana od kilku tysięcy lat pochodzi z Chin. Jest . Legenda głosi, że w 2737 roku p.n.e. cesarz Shennong napił się wody, do której trafił przez przypadek liść z krzewu herbacianego. Od tej pory zielona herbata zaczęła stawać się popularna na cesarskim dworze. Od dawna jest dla Chińczyków podstawowym napojem w codziennej diecie. Przy regularnym stosowaniu z pewnością mogą wykazać się lepszym zdrowiem i młodym wyglądem przez dłuższy czas.
Jakie właściwości ma herbata zielona?
Herbata zielona zawiera w swoim składzie witaminy A, B, C, E, teinę, polifenole, aminokwasy, potas, fluor i cynk oraz olejki eteryczne. Wiele można powiedzieć jej wszechstronnym działaniu. Herbata zielona zapobiega przed wieloma chorobami – od zwykłych infekcji, przez stany alergiczne po chorobę nowotworową. Chroni przed chorobami serca (między innymi przed zawałem),miażdżycą naczyń krwionośnych i nadciśnieniem tętniczym krwi. Ma bardzo dobry wpływ na skórę: zapobiega zmarszczkom i fotostarzeniu się skóry. Picie tej herbaty wspiera walkę próchnicą i paradontozą. Warto ją pić przy problemach z trawieniem i przemianą materii.
Dlaczego napar z liści zielonej herbaty może przedłużyć życie? Dzięki temu, że działa dwukierunkowo: odpręża a jednocześnie pobudza – poprawiając pamięć i koncentrację. Co więcej, pomaga w stanach depresyjnych. Ciekawym działaniem jest przeciwdziałanie w wystąpieniu zespołu otępiennego w starszym wieku (demencja, choroba Alzheimera);
By móc doświadczyć takich rezultatów, trzeba ją regularnie pić. – jak Chińczycy. Przykładowo, by przedłużyć życie o kilka lat, należy pić cztery filiżanki dziennie. Zostało to zbadane przez kolejnych entuzjastów tego napoju – Japończyków, którzy również mogą chwalić się długowiecznością.
Skąd się wzięła yerba mate?
Kultura picia yerba mate narodziła się Paragwaju. To naturalny napar, który przyrządza się z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Uprawiany również w krajach takich jak Argentyna, Brazylia i Urugwaj. Herbata yerba mata sama w sobie herbatą nie jest. Określa się ją tak potocznie. Europejczycy po raz pierwszy mieli z nią styczność w XVII wieku. Jezuici, którzy przybyli na tereny Indian Guarani, na początku uznali je za ziele o diabelskiej mocy. Z czasem zauważyli w naparze z tej rośliny interes i w Europie zaczęli nim konkurować z tradycyjną herbatą.
Ciekawostką jest, że w XX wieku to Polacy mieli znaczny wpływ na produkcję yerba mate. Przykładem jest polski imigrant w Argentynie – Jan Szychowski, którego dziełem jest jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm do tej pory zajmujących się produkcją i sprzedażą yerba mate.
Jakie zalety ma yerba mate?
Napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego potrafi wspomóc ogólną poprawę samopoczucia, usuwając objawy zmęczenia i poprawiając koncentrację. Pomaga w procesie odchudzania: poprzez przyśpieszenie przemiany materii i redukcję łaknienia. Ma nieoceniony wpływ na serce oraz na normalizacje ciśnienia tętniczego krwi. Jej regularne picie usuwa toksyny z organizmu oraz wzmacnia odporność.
Pigwa do herbaty, czyli jak uatrakcyjnić smak ?
Pigwa określana jest „polską cytryną”. Jej smak jest więc cierpki, ale owoc po odpowiedniej obróbce termicznej jest znakomitym dodatkiem do napojów i dżemów. Pigwa do herbaty jest źródłem witaminy C i minerałów. Wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dlatego warto o niej pamiętać szczególnie w czasie sezonu na grypę i przeziębienia. Jeżeli spodobał Ci się pomysł picia yerby i chcesz wzmocnić jej smak w chłodne dni – użyj pigwy do tego właśnie napoju.