Co to jest herbata Matcha?

Co to jest herbata Matcha?

Matcha to zielona herbata pochodząca z Chin, choć wiele osób zna ją ze względu na jej związek z kulturą japońską. Zaczęto ją pić w Chinach w czasach dynastii Song (960-1279). W tym okresie Japończycy dowiedzieli się o herbacie od Chińczyków. Wielu z nich podróżowało do Chin i przywoziło do Japonii tę odmianę herbaty, która stała się ważnym elementem japońskiej ceremonii picia herbaty – Chanoyu.

W przeciwieństwie do innych herbat, Matcha ma tę specyfikę, że jej liście są mielone na drobny proszek i dlatego jej przygotowanie wymaga innej procedury niż konwencjonalna: tradycyjny sposób przygotowania sproszkowanej herbaty matcha polega na umieszczeniu jej w misce zwanej chawan, do której dodaje się gorącą wodę i emulguje się ją za pomocą bambusowej trzepaczki, aż do uzyskania piany. Istnieją bardziej nowoczesne sposoby wykorzystania matcha: w lodach, a także jako składnik do przygotowania ciasteczek, puddingów, budyniów, kremów, trufli, itp.

Top 10 „porad sommeliera” dotyczących podawania herbaty

Historia herbaty Matcha

Uważa się, że to mnich Eisai Myoan wprowadził w Japonii sposób przygotowywania herbaty poprzez mielenie liści na drobny proszek. Japońscy mnisi buddyjscy studiujący w Chinach wrócili do ojczyzny z wiedzą na temat herbaty matcha. Aby wypić ten rodzaj herbaty, należało ją ubić w gorącej wodzie. Napar ten pomagał mnichom buddyjskim w relaksacji i koncentracji podczas długich medytacji. Obecnie zielona herbata matcha w proszku jest znana na całym świecie dzięki wykorzystaniu jej w japońskiej ceremonii picia herbaty Chanoyu oraz różnorodnym zastosowaniom w gastronomii.

admin

Podobne

Jak dbać o czajnik?

Jak dbać o czajnik?

Słomki do napojów – eko pomysł na biznes

Słomki do napojów – eko pomysł na biznes

Jak parzyć herbatę liściastą? Najlepsze sposoby

Jak parzyć herbatę liściastą? Najlepsze sposoby

Top gier dla miłośników herbaty

Top gier dla miłośników herbaty

1 Comment

Dodaj komentarz